Mar
28
Filed Under (Genel) by Bilal Kuytul on 28-03-2010

Airline Manager, Facebook üzerinden oynanan oyunlar arasında hızla popülerleşti. 3 gündür oynuyorum ben de.  Oyun size henüz tek bir uçağı olan yeni bir şirket tahsis ediyor. Oyundaki amaç havayollarında uçaklarınız üzerinden kar edip filonuza yeni ve daha gelişmiş uçaklar alrak şirketinizin değerini yükseltmek.Hatta şirketin hisselerini satıp ortaklar edinerek farklı stratejilere de açık olan bir oyun. Tek dezavantajı ingilizce olması. Onu da zamanla anlıyorsunuz zaten.

Üst bölümde “Accaunt” hesabınızdaki parayı, “Company Value” şirket değerini, “Fleet” kaç tane uçağınız olduğunu, “Routes” kaç tane uçuş güzergahı seçmiş olduğunuzu, “Fuel” kaç birim yakıtınız olduğunu göstermektedir. Menüsünde bulunan “Overview”, genel bilgilerinizin göründüğü sayfadır.  “Flue” yakıt fiyatının güncellendiği ve satın alındığı yerdir(400$ dan pahalıya alırsanız kazıklanırsınız). “Fleet”, uçaklarınızın bilgilerinin bulnudğu ve yeni uçak satın almak, uçak satmak için kullanacağınız bölümdür. (Çok sık uçak alıp uçak değiştirmek şirketin değerini düşürebiliyor.)  “Flight” uçuş planlarınızın listelendiği bölümdür. “Maintenanse” uçağın bakım masraflarının bilgisinin bulunduğu bölümdür. “Staff” havayolu şirketinizin personelinin aldığı maaş bilgisi ve memnuniyet seviyesinin gösterildiği yerdir. “Stock” borsa benzeri havayolu şirketlerinin hisse değerlerinin olduğu, hisse satın albildiğiniz hisseniz alınmışsa görebileceğiniz yerdir. “Board” oyunun tüm dünyadaki kullanıcılarının tartışma başlıklarının bulunduğu yer. “Mailbox” oyunla ilgili bildirimlerin,duyuruların vs görebileceğiniz yerdir.

Oyunun yüzeysel olarak başlıklarından çözerseniz ayrıntılarını da sözlük yardımıyla ve oyunla ilgili tecrübelerin paylaşıldığı birkaç internet sitesine göz atarsınız güzel bir strateji oyunu olduğunu anlayacaksınız. Farmville’den daha zordur, zira birçok kriteri düşünmeyi gerektiriyor. Tavsiye ederim. Ben 3 gün sonra yeni yeni anlamaya başladım.  Askerlik döneminde beni oyalyabilecek bir uğraş bulduğum için de mutluyum 🙂

-----------------
Bu yazı 4994 kez okundu.

Yorum yap

Yorum yapabilmek iin

giri yapmalsn