Ara
31
Filed Under (İnternet) by Bilal Kuytul on 31-12-2011

Facebook’ta hangi arkadaşınız sizi arkadaşlık listesinden silmiş biliyor musunuz? Bu yazıyı okuduktan sonra cevabı bilmiyorsanız da artık öğrenmiş olacaksınız.

Popülerlik adına yapılan bunca uğraş, paylaşılan resimler, yazılar, videolar derken listenizde bir çok yeni arkadaşınız oluyor ve artan arkadaş sayınızla doğru orantılı bir mutluluk yaşıyorsunuz. Peki arkadaş listenizde olan artışın dışında, azalmalar hiç dikkatinizi çekti mi? Belki arkadaş listenizde yüzlerce arkadaşınız var ve birisi sizi arkadaşlık listesinden sildi veya Facebook hesabını kapattı, onca arkadaşınız arasından bunun kim olduğunu bulabilir veya farkedebilir misiniz?

Peki sizi arkadaşlık listesinden silen veya Facebook hesabını kapatan arkadaşlarınızı anlık olarak takip edebileceğinizi biliyor muydunuz? “Bu nasıl oluyor/olacak?” dediğinizi duyar gibiyim.

Konuyu daha fazla uzatmadan sadede geleyim o zaman. Unfiend Finder adlı küçük bir tarayıcı eklentisi sayesinde Facebook’ta bizi arkadaşlık listesinden silen arkadaşlarımızı ve arkadaşlık isteğimize olumlu ya da olumsuz cevap veren arkadaşlarımızı rahatlıkla takip edebiliyoruz.

Peki Tam Olarak Nedir Bu Unfiend Finder ve Nasıl Kurulur?
Az önce de bahsettiğim gibi Unfiend Finder, günümüzün popüler internet tarayıcılarıyla (Firefox, Google Chrome, Safari, Opera, çok yakında da Internet Explorer) uyumlu olarak çalışan bir tarayıcı eklentisidir ve Facebook üzerinde hangi arkadaşlarımız bizi arkadaşlık listelerinden silmiş, hangi arkadaşlarımız arkadaşlık isteğimizi yanıtlamış veya bekletiyor anlık olarak kontrol etmemize olanak verir.
Eklentinin Kurulumu?
Unfriend Finder eklentisini dediğimiz gibi tüm popüler internet tarayıcılarıyla uyumlu olarak çalışmakta ama Firefox için bu eklentiyi kullanabilmemiz için öncelikle Greasemonkey adlı bir eklenti daha kurmamız gerekiyor. (Firefox kullanmayanlar bu adımı atlayabilirler). Bunun için öncelikle eklentiyi indirerek kurmanız gerekiyor.

burdan indirebilirsiniz: http://www.tamindir.com/greasemonkey/

Eklenti kurulurken aşağıdaki gibi bir uyarı ekranı göreceksiniz.

ve Firefox’u yeniden başlatıyoruz. Firefox’u yeniden başlattıktan sonra ekranın sağ üst bölümünde resimdeki gibi gülümseyen bir maymun resmi

görüyorsanız eklentiyi başarılı bir şekilde kurmuşsunuz demektir. O zaman şimdi Unfriend Finder eklentisinin kurulumuna geçebiliriz.
Gelelim Unfriend Finder Eklentisine:
Şimdi yazımızın konusu oluşturan Unfriend Finder eklentisini nasıl kuracağımıza bir göz atalım. Bu noktadan sonra yapacağımız işlemler tüm uyumlu tarayıcılar için aynı olacaktır.

Tek yapmamız gereken eklentiyi alttaki vereceğim sayfadan indirip firefoxu yeniden başlatmanız olacak.

http://www.tamindir.com/unfriend-finder/

ve eklentiyi aktif tarayıcınıza kurmak.
Unfriend Finder eklentisini kurduk. “Peki bundan sonra ne olacak?”
Eklentiyi Tanıyalım:
Eklentiyi aktif internet tarayıcımıza kurduğumuza göre nasıl göründüğüne ve nasıl çalıştığına bir göz atmanın zamanı geldi. Eklentiyi kurduktan sonra tarayıcımızı yeniden başlatıp Facebook hesabımıza giriş yaptığımızda, eklentinin sağ üstteki sık kullanılanlar menüsü altında “Silenler” adında yeni bir menü oluştuğunu görüyoruz.
Unfriend Finder Facebook Ekran Görüntüsü
Sık kullanılanlar menüsüne yeni eklenen “Silenler” sekmesine tıkladığımız zaman karşımıza
Unfriend Finder Facebook Sayfa Görünümü
şeklinde yeni bir sayfa geliyor ve bu sayfada bundan sonra bizi arkadaşlık listesinden silen arkadaşlarımızı anlık olarak takip edebiliyoruz. Bundan sonra diyorum çünkü eklenti daha önce sizi silen arkadaşlarınızla ilgili herhangi bir bilgiye ulaşmıyor. Anlayacağınız daha önce sizi silen arkadaşlarınız için şimdilik yapabileceğiniz bir şey yok.

Resimde gördüğümüz gibi “Silenler” sekmesinin altında bekleyen istatistikler, ayarlar ve mesajlar olmak üzere 3 yeni sekme daha bulunmakta. “Bekleyen istatistikler” bölümünde arkadaşlık isteği yolladığınız kişilerin sizi arkadaşlık listelerine ekleyip eklemediklerini görebilir, “Mesajlar” bölümünde size gelen ve sizin yolladığınız mesajları takip edebilir, “Ayarlar” bölümündeyse eklentiyle ilgili dil ayarları, seçenek ayarları veya istatistik sıfırlama ayarlarını yönetebilirsiniz.
Unfriend Finder Ayarlar Menüsü

Bu kısımlar zaten Türkçe dil desteğine sahip olduğu için detaylı olarak anlatmayacağım ama takıldığınız yerlerde sitemizin yorumlar kısmını kullanarak bizlerden destek isteyebilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar Unfriend Finder eklentisi son derece başarılı ve bizimde deneyerek sizlere tanıtımını yaptığımız bir paylaşım. Gerçekten de anlık olarak sizi silen arkadaşlarınızı görebiliyor ve bekleyen arkadaşlık istekleriniz hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Not: Eklenti kurulduğu andan itibaren sizi silen arkadaşlarınızı görüntülemeye başlar. Daha önce sizi silen arkadaşlarınızı göstermez.

 

-----------------
Bu yazı 3924 kez okundu.

Yorum yap

Yorum yapabilmek iin

giri yapmalsn