Kas
29
Filed Under (Eğitim, Psikoloji, Rehberlik) by Bilal Kuytul on 29-11-2013

Gerçekçi bir kişilik, çoğunlukla mutlu olabilmeyi ve hayatındaki sıkıntılarla baş edebilmeyi çabucak öğrenecektir. Gerçekçi bir kişilik için gerçekçi düşünebilmeyi becermek bu beceriyi kazanmak gerekir. Tabi ki bu konuda kendimizi eğitmeliyiz.

Peki nasıl gerçekçi düşünülür?

Olayları anlık değerlendirmelerimiz ve geçmiş tecrübelerimizin getirdiği yorumlamalar hissettiklerimizi ve davranışlarımızı doğrudan etkiler. Olan biteni değerlendirirken yöntemlerimiz önemlidir. Eğer kendimizi olayları pozitif algılamaya zorlarsak hayatı basite almış olur kısa vadede mutlu olabilir ancak uzun vadede karşılaşılacak tehlikelerle mücadele gücümüz azalır. Kendimizi olayları negatif algılamaya zorlarsak aşırı tedbirli bir hal içinde kaygılı, öfkeli bir hayatımız olabilir.

Gerçekçi olmak fırsatları ve problemleri aynı anda değerlendirebilmeyi gerektirir. Bu da kolay değildir elbette. Ancak her zeka seviyesinde insanın eğitimle becerebileceği bir durumdur. Temel olarak kolaya yönelmek sıradan yapılan bir hatadır. Sabır ve azim gerektirmeyen şey daha yakın gelir bizlere. Her zaman olmasa da zoru tercih edebilmek kritik aşamalarda bizleri başarı kılabilir. Örneğin hayattaki eş seçimi ve meslek/iş seçimi gibi kritik karar aşamalarında kolaycı düşünmektense mücadeleci olmak uzun vadede daha mutluluk ve huzur verici olacaktır.

Mücadele etmediğimiz uğrunda kayda değer emeğimiz olamayan şeyleri sahiplenme konusunda zayıf kalıyoruz. Böyle olunca da kazandığımız maddi manevi bir çok şeyi kaybediyor veya kaybetme kaygısı yaşıyoruz.

Kimsenin bizi zorlamasına bize rehberlik etmesine ihtiyaç duymadan gerçekçi düşünebilmeyi ancak mücadele etmeyi severek kolaycılığın bir kötü alışkanlık olarak üzerimize çökmesine engel olarak sağlayabiliriz. Günlük olayları akşam yatmadan önce aklınızdan geçirdiğimiz olmuştur. İçimizden yaptığımız kimsenin duymadığı o dialogları düşünürsek gözümüzün önüne gelen o resimleri ve o resimlere yönelik yaptığımız yorumları önemsiyorum. Çünkü eğer doğru yöntemler kullanırsak bu içsel konuşmalar ve değerlendirmeler bizleri doğru yola doğru davranışlara sürükleyecektir.

-----------------
Bu yazı 1818 kez okundu.

Yorum yap

Yorum yapabilmek iin

giri yapmalsn