Eyl
06
Filed Under (Sağlık) by Bilal Kuytul on 06-09-2009

İlginç bir başlık hıçkırık da nerden çıktı? Ne bileyim burada bildiklerimi paylaşmak için karalama yapabiliyorsam bunu da yazmalıyım diye düşündüm. Hıçkırığın çözümü veya tedavisi ne derseniz deyin,bendedir. Aslında çok öncedir bu yöntemi deniyor ve başarılı oluyordum. Bugün annemde de denedik ve işe yaradı. İşte hıçkırığın kesilmesini sağlayan yöntemi böylelikle buraya yazmak istedim. Olur da birilerinin faydasına dokunur. Tamamen kendi keşfimdir.

Peki hıçkırık nasıl oluşur?

Süratli yemek yenildiğinde, yutkunma neticesinde yemek ile birlikte bir miktar da hava alınır. Hıçkırık, yiyeceğin yüzeyine yapışarak sindirim sistemine giren bu havayı atmak için sistemin gösterdiği bir tepkidir. Diyafram süratle büzüşerek, çok ani ve hızlı nefes almamızı sağlar. Bu arada boğazımızın üst tarafında, ses tellerimizin bulunduğu kısımda bir kapanma olur ve buradan geçen hava bir an bloke edilir. Bu da ‘hıck’ şeklinde bir sesin çıkmasına neden olur.

Çözüme gelsek artık 🙂

Kendi tecrübelerime dayanarak uzun süre insanı sinirlendirecek kadar hıçkırık tutan bir kişi nefes egzersiziyle kurtulabileceğini iddia ediyorum.  Hıçkırık yaklaşık 5 saniyede bir gelmektedir. Bu aralarda derin nefes alınmalıdır. Ne kadar derin ve hızlıca nefes alınabilirse o kadar iyidir. Hızlıca ve derin nefes almaya arka arkaya devam ettirin. 5-6 kere yapılması yeterlidir. Eğer işe yaramazsa yine arka arkay yapılacak şekilde tekrar sayısını artırınız. Böylelikle diyaframınız rahatlıyacaktır.

 

-----------------
Bu yazı 5134 kez okundu.

Yorumlar

iko on 11 Eylül, 2009 at 00:09 #

hocam su için geçer, çok takılmayın 🙂


Bilal Kuytul on 11 Eylül, 2009 at 14:11 #

iko hocam su içince geçseydi biz yazmazdık bu yazıyı. sandığınız kadar basit bir olay olmayabiliyor 🙂


Yorum yap

Yorum yapabilmek iin

giri yapmalsn