Mar
04
Filed Under (Eğitim, Psikoloji, Toplumsal) by Bilal Kuytul on 04-03-2013

Bu aralar özellikle kitap okumak istiyorum. Zaman ayırmaya çalışıyorum. Daha önceleri de zaman zaman kitap okuma isteği gelip gidiyordu. Genel olarak bir konuda yeterince merakım oluşunca kitap okuma isteğim artıyor. Roman veya edebi eserlerden çok tarihi veya herhangi bir konuda makale tarzı yazıları okumayı seviyorum.

Kitabın da kapsamlı olarak bilgi verenlerinin içindekiler kısmından ilgilendiğim bölümlerini okumayı daha çok seviyorum. Okuduğum kitapların belki de üçte ikisini bu şekilde okumuşumdur. Yani içinden tırtıklayarak okumayı seviyorum. Baştan başlayıp sonuna kadar bitirmeye çalışmak hem zor geliyor hem de çok verimli bulmuyorum. Belki de bu nedenle roman okuyamıyorum.

Kitap okumayı ceza gibi ödev verme anlayışıydı belki bizi düzenli kitap okumaktan alıkoyan. Ancak bilginin cazipliği ve öğrenmenin zevkli   olduğuna yönelik gerçekten önem verilmesi gerekiyor. Yazılıdan not almak için aferin almak için değil de lise çağlarından itibaren bilginin verdiği mutluluğu hissettirebilmek gerekiyor.

Kitap okumak isteyenler için tavsiyem şudur ki; sosyal konularla, yeni ve eski arasındaki farkı gerçekçi olarak araştırmaya dönük,özel ilgi gerektiren, herkesin yönelmediği konularda bilgi kaynaklarını arayıp okumalar yapmaktır. Bu sayede hangi işi yapıyorsak yapalım hangi koşul ve ortamlarda olursak olalım yaşantılarımıza farklı bakabilmeyi öğrenebiliriz.

Farklı düşünebilenlerin mutlu olabileceği ve maddi-manevi kazanç sağlayabileceği bir çağın içinde olduğumuzu unutmamalıyız. Farklı düşünebilmenin de en büyük sağlayıcısı sanıldığı gibi çok kitap okumak değildir. İhtiyaç hissedilen, konu bazında araştırıp üzerinde durulmayan konularda bilgi birikimleri edinmek çok okumaya nazaran daha pragmatik(faydacı) olacaktır.

-----------------
Bu yazı 2162 kez okundu.

Yorum yap

Yorum yapabilmek iin

giri yapmalsn