Oca
13
Filed Under (Genel) by Bilal Kuytul on 13-01-2011

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Bilgi Sistemi’ni oluşturarak mesleki rehberlik çalışmalarına büyük kolaylık getirdi. MBS olarak bilinen sistem bir web sitesinden oluşuyor. Web sitesine kolayca ulaşabilmek mümkün. Google’a “mbs” yazınca çıkan ilk sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Mesleki Bilgi Sistemi, öncelikle tüm meslekler hakkında geniş bilgi veren bir web sitesidir. Bu web sitesinden öğrenci, öğretmen, veli, diğer yetişkinler ve emekliler olmak üzere geniş bir yelpazeye sesleniyor.

Web sitesinin sol menüsünde “Mesleğimiz” olan bölüme tıklayınca altta “A’dan Z’ye Meslekler” çıkıyor. Bu alana girince karşımıza tüm mesleklerin eğitim olanakları, çalışma koşulları gibi aklımıza o meslekler hakkında gelebilecek tüm sorulara yanıt verecek sayfalara ulaşabilirsiniz. Ayrıca sağ menüde “Üye olmak istiyorum” yazan yere tıklayınca kullanıcı adı, mail adresi ve tc kimlik no isteyen bir sayfadan bu sisteme üye olabiliyorsunuz. Üye olduktan sonra “İlgi testi”, “Yetenek testi”, “Değer testi” gibi meslek seçiminde etkisi olan kriterlerin ölçümü için psikolojik ölçme araçlarından da faydalanabiliyorsunuz.

MBS’ye ulaşmak için buraya tıklayınız…

-----------------
Bu yazı 2264 kez okundu.

Yorum yap

Yorum yapabilmek iin

giri yapmalsn