Mar
22
Filed Under (Bilimsel Araştırma, Eğitim, Güncel, Psikoloji, Rehberlik, Sağlık) by Bilal Kuytul on 22-03-2011

Sınav kaygısı, tüm öğrencilerin genel olarak olarak yaşadığı problemlerdendir. Çoğunlukla akılcı olmayan (irrasyonel) olumsuz düşüncelerin sebep olduğu düşünülmekle beraber fiziksel belirtilerin de takip ettiği stresli durumlar olarak da bilinmektedir. Kimisi “kaydırmıştır”, kimisi “bildiklerini unutmuştur” vs vs. Hepsi sınav kaygısı kaynaklı problemlerdir. Tabi ki bir psikolojik danışman olarak bu tür durumlara çözüm getirmeye çalışarak öğrencileremize yardım etmektir görevimiz.

 

Geçenler de ilginç bir araştırma sonucuna rastladım internette. Yenilikçi ve dinamik bir psikolojik danışman olarak bunu yorumlama görevi de bize düştü haliyle 🙂

 

ABD’de Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sınavdan önce öğrenciler duygu ve düşüncelerini kaleme aldıklarında sınav esnasında yaşadıkları stres azalıyor ve dolasıyla daha verimli bir performans sergiliyorlarmış. Araştırmacıların hipotezlerini üniversite öğrencileriyle laboratuvar ortamında, lise öğrencileriyle sınıfta test ettikleri, önce öğrencilerin endişe seviyelerini ölçtükleri, daha sonra bazı öğrencilerden sınavdan önce duygu ve düşüncelerini kaleme almalarını istedikleri belirtiliyor.

 

Endişenin, beynin hafızayla ilgili bölümünü etkilediğine, işleyen hafızanın endişeye odaklandığında, kişinin sınav hazırlığında beyninde depolanan tüm bilgiyi hatırlamasına yardımcı olamayacağına inanan araştırmacıların lideri, Psikoloji Bölümü Yardımcı Profesörü Sian L. Beilock Amcamız, sınavdan önce yazma fikrinin, yazmanın depresyonla mücadelede kullanılmasından geldiğini söylüyor.

 

“Bilişsel-Davranışçı” yaklaşım yöntemlerine benzettiğim bu uygulamayı ben de denemeyi düşünüyorum. En azından Türk kültüründe deneme sonuçlarını değerlendirme fırsatı bulmak adına bolca kobay öğrenci var elimizde 🙂

-----------------
Bu yazı 2285 kez okundu.

Yorum yap

Yorum yapabilmek iin

giri yapmalsn