Ağu
01
Filed Under (Eğlencelik, Teknoloji) by Bilal Kuytul on 01-08-2012

Oyun oynamayı sevdiğim için böyle bir şey denemek istedim. Evet grafikleri pek hoş olmayacak ama güzel ayrıntılıları olan bir tycoon oyun yazmaya niyetlendim. Yazılımcı ruhumu kaybetmemek adına ramazanda oruçluyken vakit geçirmelik, eğlencelik bir uğraş bu. Güzel bir iş çıkaracağıma inanıyorum. Henüz ne üzerine olacağını söylemeyeceğim, sürpriz olsun 😉

Tycoon diyorsun da bebe, nedir bu tycoon?..

İngilizce bir kelime ve tam olarak anlamı “Kodaman” veya “Patron”. Yani bir çoğumuzun ulaşamadığı kapitalin döndüğü birtakım hesaplamalara dayalı herhangi bir sektör veya bir mevki yönetmeye dayanıyor. Biz Türklere has girdiğimiz mekanın işletmesini biz yapıyormuşcasına hesaba kitaba girdiğimiz anların oyunlaştırılmış hali. Örnek: Bir cafe’ye girince bir kız, “ne hoş mekan çok romantik hazırlanmış” derken bir erkek ise “Çayı 2 liradan satıyorlar, günde 100 kişi gelse,hmm, iyiymiş lan. Ben aynı mekanda 1,5’dan satabilsem..kurtarır” gibi iç geçirir.

Gavurların yazdığı bir çok tycoon var. Başlık resminde olduğu gibi limonatacılık var mesela. Onun haricinde cafe işletmeciliği, sinema işletmecliği, hayvanat bahçesi işletmeciliği, özel okul yönetimi, hastane yönetimi, havayolu yönetimi, demiryolları işletmesi vs gibi aklınıza gelen gelmeyen bir çok şey var. Benimki bunlardan biraz farklı olacak. Merak eden oyunsever arkadaşlarım http://www.tycoonoyunlari.com/ sitesinden benzer şeyleri inceleyebilir.

Yakında paylaşırım. okuyan varsa tabi 🙂

Bu yazıyı da niye yazdım.

  1. Heyecanımı paylaşmak için.
  2. Uzun zamandır bloga yazmamanın vicdan azabı.

-----------------
Bu yazı 1395 kez okundu.

Yorum yap

Yorum yapabilmek iin

giri yapmalsn