Nis
09
Filed Under (Eğitim, Güncel, Rehberlik) by Bilal Kuytul on 09-04-2015

Rehberlik servisi tarafından bu dönemlerde  karsilasilan en çok sorulan soru şudur: “YGS Başarı Sırası LYS’de Kaça Çekilir?”. Bu konuda genel ve teorik açıklamalar yapmakla birlikte somut olarak örnek isteyen öğrencilerim den dolayı bir hesaba kitaba ihtiyaç duydum. Yaptığım çalışma sonucu bir kaç kriter geliştirerek elde ettiğim sonuçları sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz, ancak bu bilgileri verirken kaba bir hesapla yapıldığını ve nokta atış anlamında kesinlik olmadığının bilinciyle hareket etmek gerektiğini unutmayınız.

SAYISAL (MF) EŞİT AĞIRLIK (TM)
Uç Nokta 1/10 1/14
İyi ders çalışılırsa 1/5 1/6
Normal Çalışma 1/2 – 1/3 1/3

Yukarıdaki tabloda;

Uç Nokta:                 Öğrencinin LYS’de kendi alanında tüm soruları doğru cevaplayabilmesi durumudur.
İyi ders çalışırsa:  Öğrencinin YGS’ye göre çok bariz olarak daha iyi netler çıkartması durumudur.
Normal çalışma:   Öğrencinin YGS netlerine yakın netler yapması durumudur.

 

Örneğin TM öğrencisi 300.000 olan başarı sırasını iyi ders çalışarak 50.000′ e çekebilir. Tabi ne kadar iyi hazırlandığına bağlı olarak bu değişebilir. Bu öğrenci LYS’de YGS netlerine yakın bir başarı gösterirse muhtemelen 120.000-150.000 arasında bir sıralamaya sahip olabilir. Kriterler arasına ders çalışmadan veya yetersiz çalışmayla girmeyi eklemedim çünkü böyle bir ihtimali düşünmek istemiyoruz. Ama ola ki LYS,  YGS’ ye nazaran kötü geçer de daha düşük net başarısı gelirse örneğimizdeki TM bölümündeki arkadaş 200.000-300.000 civarında bir sıralamaya girebilir.

Başarı sıralamasını okul puanları da etkileyecektir. Çünkü YGS Başarı sıraları okul puanları göz ardı edilerek oluşturulmuştur. Okul puanı yüksekse (Örneğin 80 ve üzeri diploma notu) bu başarı sıralamasını da olumlu etkileyecektir.

 

-----------------
Bu yazı 5734 kez okundu.

Yorum yap

Yorum yapabilmek iin

giri yapmalsn